Wycieczka do Jarabiny



Po koniec czerwca miał miejsce wyjazd młodzieży z gminy Rabka-Zdrój do słowackiej Jarabiny, niewielkiej miejscowości położonej w Pieninach. Wzięła w nim udział grupa 20 uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz trzecich klas gimnazjalnych wybranych za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie wraz z opiekunami. Grupie polskiej młodzieży towarzyszyła podobna liczebnie grupa słowackich rówieśników. Organizatorzy przygotowali szereg wykładów, warsztatów, konkursów i innych atrakcji.

Wyjazd odbył się w ramach projektu związanego z wodą - naszą rabczańską solanką i strumykiem w Przełomie Jarabińskim. Projekt ten, poza wymianą młodzieży, przewiduje budowę domu solanki w Rabce i mostu nad Przełomem Jarabińskim, tak aby trasa była lepiej dostępna dla większej rzeszy turystów.

Po przyjeździe i kolacji dyrektor Słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego przedstawił prezentację multimedialną na temat parków narodowych i przyrody, po czym był czas na wspólną dyskotekę, śpiew, gry i zabawy.

Przez kolejne dwa dni organizatorzy demonstrowali grupie, jak można badać przyrodę. Z niepozornej kałuży potrafili wyłowić toksycznego kumaka żółtego czy pijawkę końską wielkości kciuka. W lesie porozstawiali sieci, aby łapać mało znane gatunki ptaków, które następnie opisywali, obrączkowali i wypuszczali na wolność. W kamieniołomie pokazali, jak można znaleźć skamieliny liczące miliony lat, ślad po mieszczącym się tam kiedyś morzu.

Ale największa atrakcja czekała uczestników w ostatnim dniu podczas wyprawy na Przełom Jarabiński, czyli malowniczą trasę wzdłuż strumyka między skałami i drzewami. Trasa rzeczywiście robi wrażenie, w samym strumyku żyją liczne raki, wydry oraz bobry, a nieopodal znajdują się liczne bocianie gniazda.

Ostatnią atrakcją wyjazdu było robienie budek dla ptaków. Poza klasycznym modelem organizatorzy pokazali jak zrobić budkę dla pluszcza. Jest to niespotykana w naszej gminie budka lęgowa - nie ma dachu ani ścian i wiesza się ją pod mostami. Kto wie, może owocem tego projektu, poza domem solanki, będzie także zwiększenie populacji tego sympatycznego ptaka w naszej gminie.

Po pełnym atrakcji pobycie młodzież wraz z opiekunami wróciła do Rabki, aby przygotować się do zakończenia roku szkolnego. Wyjazd zaowocuje innym spojrzeniem na przyrodę. Od teraz każdy spacer w górach, po lesie, nad wodą czy w kamieniołomie nie będzie już taki jak dawniej, będzie bogatszy, pełniejszy i ciekawszy. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za zorganizowanie tego projektu.